COVID-19 INFORMÁCIÓK
Hasznos tudnivalók
Változtak a COVID-19 fertőzés esetén szükséges intézkedések
A Nemzeti Népegészségügyi Központ az ECDC és a WHO ajánlásai alapján felülvizsgálta a COVID-19 fertőzéssel kapcsolatos járványügyi intézkedéseket, ennek megfelelően változnak a karanténra, maszkviselésre és tesztelésre vonatkozó korábbi szabályok.
A légúti, illetve egyéb tünetekkel orvoshoz forduló betegeknél az ellátóorvos megítélése szerint COVID-19 kimutatására teszt végezhető. Amennyiben a páciens vagy környezetében élő személy a COVID- 19 szempontjából kockázati csoportba tartozik, javasolt a tesztelés elvégzése az ellátó orvos (háziorvos) által. Szintén javasolt a tesztelés egészségügyi/szociális intézményben ellátott személy vagy dolgozó esetén, illetve ha felmerül a közösségi halmozódás/járvány gyanúja. Ha a beteg légúti tünetei miatt kórházi ellátásra szorul, vagy kezelését befolyásolhatja a teszt eredménye, akkor a tesztelést az egészségügyi szolgáltatónak el kell végeznie.
A légúti tünetekkel bíró betegnek a klinikai tünetek megszűnéséig otthonában kell tartózkodnia, és fontos, hogy csak a legszükségesebb okokból (pl. egészségügyi ellátás) hagyja el otthonát. Ebben az esetben a tünetek kezdetétől számított 5 napig (a tünetek megszűnése esetén is) javasolt a maszkviselés, mely alól továbbra is kivételt jelentenek a hat év alatti kiskorúak, valamint az értelmi vagy pszichoszociális fogyatékossággal, illetve az autizmus spektrumzavarral élő személyek.
Amennyiben a beteg szoros kontaktjai elhagyják otthonukat, úgy 5 napig javasolt a maszkviselés, különösen a tömegközlekedési eszközökön, munkahelyen, köznevelési intézményben, közösségi helyszíneken, egészségügyi és szociális intézményben. A maszkviselés alól ez esetben is kivételt képeznek a hat év alatti gyermekek, valamint az értelmi vagy pszichoszociális fogyatékossággal, illetve az autizmus spektrumzavarral élők.
Az egészségügyi intézményekben a maszkviselésre vonatkozó szabályok továbbra is érvényben vannak.
2022.10.05.
A koronavírus-fertőzés súlyos lefolyása ellen az oltás adja a legbiztosabb védelmet, ez a leghatékonyabb módja a megelőzésnek.
A koronavírus ugyanúgy terjed, mint az influenza, cseppfertőzéssel, vagyis az orrból vagy szájból származó apró cseppeken keresztül terjed emberről emberre. A vírus tehát köhögéssel, tüsszentéssel, kilégzéssel kerül a környezetbe. Tehát azzal fertőződhet meg valaki, hogy a cseppekkel szennyezett tárgyakhoz vagy felületekhez ér, majd a szeméhez, orrához vagy szájához nyúl.
A megelőzéshez a legfontosabb óvintézkedések
Néhány egyszerű szabály betartásával jelentősen csökkentheti az esélyét annak, hogy elkapja a fertőzést. Vigyázzunk egymásra!
- Alaposan és gyakran mosson kezet! Lehetőleg szappanos vízzel vagy legalább 60% alkoholtartalmú kézfertőtlenítővel tisztítsa meg a kezét! Ügyeljen a körmei alatti, és az ujjai közötti területekre is!
- Amennyiben a koronavírus-fertőzés tüneteit észleli magán, ne menjen közösségbe, maradjon otthon és telefonon értesítse háziorvosát!
- Szellőztessen gyakran! Ez vonatkozik az otthonra, az irodákra, minden zárt térre.
- Köhögéskor és tüsszentéskor takarja el az orrát és száját zsebkendővel, utána dobja ki a zsebkendőt és mosson kezet!
- Lázas beteggel lehetőség szerint kerülje az érintkezés minden formáját!
- Fordítson fokozott figyelmet immunrendszere erősítésére, pl. fogyasszon elegendő vitamint!
A koronavírus okozta megbetegedés leggyakoribb tünetei:
- láz
- száraz köhögés
- légszomj
- izomfájdalom
- fáradékonyság, levertség
- orrdugulás, orrfolyás
- torokfájás
- hasmenés
- íz- és a szaglásérzékelés zavara, vagy elvesztése.
A tünetek jelentkezhetnek együtt vagy önállóan is.
Mit tegyen, ha a fenti tüneteket észleli magán?
- Kérjük, hogy maradjon otthon, ne menjen közösségbe, amíg a tünetei el nem múlnak! Fontos tudni, hogy a vírust a fenti tünetek idején terjesztheti leginkább.
- Háziorvosát ne személyesen keresse, hanem telefonon hívja fel! Ha a háziorvos telefonos kikérdezése alapján felmerül a koronavírus fertőzés gyanúja, akkor tesztet rendel el.
- Enyhe tünetek esetén nem igényel kórházi kezelést, otthonában is gyógyulhat. Az otthonukban gyógyuló enyhe és középsúlyos tüneteket mutató koronavírusos betegek kezelésére a háziorvos felírhatja receptre az ingyenesen kiváltható a Favipiravir gyógyszert, amely megakadályozza a tünetek súlyosabbra fordulását.
- Ha a tünetek súlyosabbakra fordulnak (pl. nem múlik a láz, nehézlégzés, légszomj, tüdőgyulladás), akkor kórházi kezelésre van szükség.
A koronavírus-fertőzést követően hosszan elnyúló betegség is lehetséges. Ezért azok, akik olyan tüneteket észlelnek magukon, amelyeknek már a fertőzést követően el kellett volna múlniuk, de mégis fennállnak, - ezek jellemzően fáradékonyság, izomgyengeség, ízületi fájdalmak, alvászavarok, légzési nehézségek, esetleg szív-, tüdőproblémák, - forduljanak a post-COVID ambulanciákhoz, ahova a háziorvos ad beutalót. A post-COVID ambulanciákban megtörténhet a teljes kivizsgálás, és segítenek abban, hogy a fertőzést követő tüneteket is meggyógyítsák.
A kórházi oltópontokon és a hozzájuk kapcsolt internetes időpontfoglalóban továbbra is öt vakcina érhető el:
- Pfizer
- Sinopharm
- Moderna
- AstraZeneca
- Janssen
Az eddig beérkezett összesen 28 millió adag vakcinából 14 millió adagot oltottak el eddig első, második és harmadik oltásra. Jelenleg több mint 10 millió adag vakcina áll még rendelkezésre.
A regisztrációs honlap és az online időpontfoglaló folyamatosan nyitva van. A háziorvosok a megyei oltási munkacsoportok felé tudják jelezni vakcinaigényüket a praxisukban esedékes oltásokhoz. A dolgozóiknak oltást előíró vállalatok a megyei oltási munkacsoportoktól is kérhetnek vakcinát, ez esetben az üzemorvosok is elvégezhetik az oltást.
Pfizer-BionTech vakcina - lakossági tájékoztató
Moderna vakcina - lakossági tájékoztató
Szputnyik-vakcina lakossági tájékoztató
AstraZeneca oltóanyag - lakossági tájékoztató
A regisztrációs honlap és az internetes időpontfoglaló folyamatosan nyitva van: www.vakcinainfo.gov.hu
Kik tudnak regisztrálni a honlapon?
- Minden Magyarországon élő magyar állampolgár
- Külhoni magyarok (magyar állampolgárok, magyar igazolvánnyal rendelkezők)
- Külföldön élő magyar állampolgárok
- Magyarországon élő külföldiek (számukra angol nyelven is elérhető a regisztrációs felület https://vakcinainfo.gov.hu/registration
A regisztráció során különösen figyeljenek a személyes adatok, okirat azonosítók, elérhetőségek pontos megadására!
A regisztráció során megadott adatok ellenőrzése és érvényesítése néhány napot vesz igénybe. Ezt követően, az érvényes regisztrációval rendelkezők (külön értesítés nélkül) automatikusan tudnak az interneten időpontot foglalni az oltásra.
Időpontfoglaló: https://www.eeszt.gov.hu/hu/web/guest/covid-oltas-idopontfoglalas
A Magyarországon élő külföldiek és a külhoni magyar állampolgárok, illetve magyar igazolvánnyal rendelkezők regisztrációjának ellenőrzése több napig eltarthat, ők a regisztráció során megadott email címükre külön értesítést kapnak a regisztráció érvényesítéséről és az időpontfoglalás lehetőségéről.
Családtervezéskor, várandósság során, illetve szülést követően az immunizáció mind a várandós nő, mind a magzat és az újszülött védelme szempontjából lényeges preventív lehetőség. Az immunizációval a morbiditás, mortalitás csökkenthető, valamint a transzplacentáris ellenanyagtranszport révén az újszülött védelme is biztosítható.
Várandósság alatti COVID -19 elleni oltás hivatalos ajánlása a nemzetközi ajánlások után hazánkban is érvényes. Az oltás változatlanul a veszély/kockázat mérlegelésével, a rizikóállapotok figyelembevételével a páciens és az orvos közös döntésével történhet.
Világszerte több százezer várandós oltásával szerzett tapasztalat alapján, oltási reakció miatt érdemi magzati és anyai kockázatról nem tudunk. A legtöbb klinikai vizsgálatot az mRNS tartalmú vakcinákkal végeztek. Az eredményeik alapján javasolt az mRNS tartalmú vakcina előnyben részesítése mind a várandósság, mind a szoptatás időszakában.
Ha egy várandós nő a klinikailag a rendkívül veszélyeztetett kategóriába tartozik, akkor egyeztessen szülész-nőgyógyászával és/vagy kezelőorvosával a Covid-19 védőoltás lehetőségeiről. Fennálló állapotuk miatt nagyon nagy a kockázata annak, hogy a COVID-19 megbetegedés súlyos szövődményt okoz. Az olthatóságot a várandósságon kívül alapbetegségük, illetve az alkalmazott kezelés befolyásolhatja. A várandós nők legnagyobb valószínűséggel érintett rizikócsoportjai a következők:
szervátültetés,
súlyos légzőszervi megbetegedés, ideértve a cisztás fibrózis, a súlyos asztma,
homozigóta sarlósejtes betegség,
immunszuppresszív kezelés, ami szignifikánsan növeli a fertőzés rizikóját,
krónikus vesebetegség (5. stádium), dialízis
szignifikáns mértékű veleszületett, vagy szerzett szívbetegség vagy cukorbetegség.
Várandósság alatt a tervezett COVID-19 elleni immunizáció lehetőleg a II.-III. trimeszterben történhet a páciens megfelelő felvilágosítása után. Amennyiben a fertőzés/megfertőződés veszélyének kiemelkedő rizikója van (pl. veszélyeztetett munkakör vagy felfutó járvány időszak) az oltásra az első trimeszterben is sor kerülhet, tekintettel arra, hogy a legújabb ismeretek alapján az első trimeszterben adott mRNS oltások biztonságosak, az oltatlan várandósokéhoz képest nem azonosítottak többlet kockázatot. Az oltási sor megkezdése legkésőbb a 35. gestatios héten javasolható. Amennyiben a második vagy harmadik oltás időpontja a 36. gestatios hét utánra esik, az oltási sor következő oltását a szülés után javasolt teljesíteni.
Vakcina mellékhatások
Mellékhatások jelentkezhetnek a rendelkezésre álló COVID-19 vakcinák bármelyikének beadása után, különösen a második adagot követően. Terhes nők nem számoltak be más mellékhatásokról, mint a nem terhesek mRNS vakcinákkal (Moderna és Pfizer-BioNTech oltások) történő oltás után. Ha az oltást követően láz lép fel, lázcsillapítás szükséges. Néhányan allergiás reakciókat tapasztaltak a COVID-19 oltás után.
Szoptatás
A jelenleg engedélyezett COVID-19 vakcinák élő gyengített kórokozót nem tartalmaznak, vagyis képesek immunválaszt létrehozni, de nem szaporodnak a gazdasejtekben. Mivel az egyéb élő kórokozót nem tartalmazó vakcinák nem jelentenek kockázatot a szoptató nők vagy csecsemőik számára, a COVID-19 vakcinák sem jelentenek kockázatot a szoptatott csecsemő számára. Ezért a szoptató nők kérhetik az oltást. A szoptatás általában nem ellenjavallata egyik oltásnak sem.
Várandósságot tervező nők
Olyan nő, aki a közeljövőben tervezi a várandósságát, megkaphatja a COVID-19 vakcinát. Jelenleg nincs bizonyíték arra, hogy bármely vakcina, beleértve a COVID-19 vakcinákat is, termékenységi problémákat okozna. A rutinszerű terhességi teszt nem javasolt a COVID-19 oltás előtt. Ha az oltott személy teherbe kíván esni, akkor nem kell kerülnie a terhességet a COVID-19 oltás után.
Várandósok booster (3.) oltása
A jelenleg érvényes nemzetközi állásfoglalás szerint COVID-19 booster oltást trimesztertől függetlenül akkor lehet alkalmazni (ACOG és RCOG szerint), ha a várandósnak alapbetegsége vagy foglalkozása miatt kifejezett rizikója van. Delta variáns terjedésével a súlyos fertőzések száma emelkedik, a korábban oltott rizikóállapotúak súlyos fertőzése következhet be. Fentiek miatt a várandósok emlékeztető oltása javasolt. Az oltás haszna nagyban felülmúlja a feltételezett oltási szövődmény jelentette rizikót.
3.oltás várandósság 13-35. hete között javasolható, 6 hónappal az alapoltás 2. dózisa után.
Tervezett terhesség esetén a várandósság az oltás után kivárási idő nélkül bekövetkezhet. Tervezett fogantatás (pl. IVF) esetén célszerű kivárási idő az oltás után 72 óra.
Harmadik oltásra mRNS vakcina javasolt. Amennyiben az alapimmunizálás is mRNS vakcinával történt, akkor a 3. oltás is az alkalmazási előiratok szerint azonos típusú mRNS vakcinával történjen.
Ha a várandós a szülés után szeretné a második oltást az eljárásrend a következő
A gondozási könyvben a szezonális influenza elleni oltással együtt jelezni kell az oltás dátumát, illetve annak visszautasítását (utóbbi esetben a várandós aláírása szükséges dátummal!)
Problémamentes szülés után 2-6 héttel javasolt az oltások pótlása.
https://koronavirus.gov.hu/letoltheto-tajekoztatok
https://koronavirus.gov.hu/aktualis
https://www.eeszt.gov.hu/hu/web/guest/covid-oltas-idopontfoglalas
https://www.eeszt.gov.hu/hu/unios-digitalis-covid-igazolvany
Az uniós digitális Covid-igazolványról szóló rendelet 2021. július 1-jén lépett hatályba. Azóta az EU mindegyik országa ki tudja állítani állampolgárai és lakosai számára az uniós digitális Covid-igazolványt, amely az EU egész területén ellenőrizhető.
Uniós digitális Covid-igazolvány
EU Covid igazolás - Felhasználói kézikönyv lakosságnak
3. oltással kapcsolatos tudnivalók:
Továbbra is folyamatosan nyitva az időpontfoglaló, minden érvényes regisztrációval rendelkező tud oltásra időpontot foglalni. Feltétel: a második oltás óta több mint 4 hónapnak kell eltelnie.
Az online időpontfoglaló elérhetősége: www.eeszt.gov.hu
TAJ-szám és születési dátum megadásával tudnak belépni a regisztráltak. Majd kiválaszthatják, hogy melyik napon, hány órakor, melyik településen és ott melyik kórházi oltóponton szeretnék megkapni az oltást. Fontos tudni, hogy mindenki csak egy foglalást tud végezni és a véglegesített foglalás már nem módosítható. A regisztrált az időpontfoglalásról visszaigazoló e-mailt, sőt az oltás előtti nap emlékeztető e-mailt is kap. A foglalás visszaigazolása ki is nyomtatható.
A lefoglalt időpontban pontosan jelenjen meg! Az oltásra vigye magával a személyi igazolványát, a TAJ-kártyát, a kitöltött és kinyomtatott hozzájáruló nyilatkozatot és a kinyomtatott foglalási visszaigazolást.
4. oltással kapcsolatos tudnivalók:
A 4. ismétlő oltás beadásáról dönthet az oltóorvos, amennyiben ezt a 3 oltásban már részesült 18 év feletti személy kéri, és a 3. booster oltás beadása óta már 4 hónap eltelt. Az olthatóság megítélése érdekében az oltóorvos szükség esetén konzultálhat a kezelőorvossal és/vagy háziorvossal.
A Janssen oltóanyaggal történt alapimmunizálás után – bármely oltóanyag alkalmazásával – ismétlő oltásban részesült személy szintén részesülhet újabb booster oltásban az oltóorvos döntése alapján, amennyiben a legutóbbi oltás beadása óta már legalább 4 hónap eltelt.
Az oltóanyag választás minden esetben az oltóorvos feladata, aki a pácienst ismerve a szakmai szempontok alapján dönt. Általános ellenjavallata egyik kombinációnak sincs.
Már felvehető a megerősítő oltás az új típusú, Omikron elleni Pfizer vakcinával is.
Az oltóanyag egyadagos, és kizárólag emlékeztető ( 3. és 4.) oltásra kapott uniós engedélyt. A megerősítő oltás 2022. szeptember 26-tól a megyei és a kijelölt fővárosi kórházak oltópontjain időpontfoglalással, illetve a pénteki oltási napokon időpontfoglalás nélkül is felvehető.
A megerősítő oltás azoknak ajánlott, akik legalább 4-6 hónapja kapták meg az előző oltásukat és/vagy estek át a megbetegedésen.
Megújul a koronavírusról szóló tájékoztatók rendszere. Az eddigi, a vírussal kapcsolatos zöldszámokat péntektől a 1812-es hívószám váltja fel, ezenkívül weboldal és e-mail is az érdeklődők rendelkezésére áll.
Az új, ingyenesen hívható Egészségvonal telefonszámán a koronavírus-információk mellett népegészségügyi, az egészségvédelemmel kapcsolatos vagy a gyógyszerellátás témában is érdeklődhetnek a nap 24 órájában. A telefon mellett e-mailen és az erre létrehozott weboldalon is hiteles tájékoztatást kapnak az azt felkeresők.
Az egeszsegvonal.gov.hu oldalra látogatók a koronavírus-tájékoztatók mellett széles körű információkat találnak például gyógyszerekről, egészségügyi szolgáltatásokról és szolgáltatókról. A cél egy sokkal szélesebb ismeretanyag eljuttatása a lakossághoz. A weboldalon megfelelő forrásból naprakész információk találhatók.
https://egeszsegvonal.gov.hu/egeszsegvonal-kezdolap.html
Oltási igazolvánnyá alakul a védettségi igazolvány. Csak azoknak lesz érvényes az igazolványuk, akik oltottak.
Oltatlan személy, fertőzésen való átesettség esetén sem lesz jogosult az oltási igazolványra, az esetleg jelenleg meglévő fertőzésen átesettségre kiadott védettségi igazolványa pedig elveszíti érvényességét.
Az igazolvány a második oltást követően hat hónapig lesz érvényes, ezután az érvényesség - főszabály szerint - csak a megerősítő harmadik oltás után lesz meghosszabbítva. Ha valaki két oltást követően lesz fertőzött, akkor a fertőzés igazolásától számított 6 hónapig lesz érvényes az igazolványa.
A megerősítő harmadik oltás felvétele után az igazolvány korlátlan időre lesz érvényes.
Az egydózisú Janssennel oltottak esetében szintén 6 hónapon belül fel kell venni a megerősítő második oltást ahhoz, hogy az igazolvány érvényes maradjon.
A jelenlegi védettségi igazolványok cseréjére nincs szükség, a QR-kód alapján lehet majd ellenőrizni az okmány érvényességét.
Lásd: A Kormány 13/2022. (I. 20.) Korm. rendelete a koronavírus elleni védettség igazolásával összefüggő egyes kormányrendeletek módosításáról
Hazánkban is elérhető a Spikevax XBB 1.5 (Moderna) COVID-19 elleni vakcina 2023. december 18-tól.
Az oltóanyagot a kórházi oltópontok részére szállítják ki.
Budapesti Oltópontok:
Semmelweis Egyetem |
Magyar Honvédség Egészségügyi Központ Honvédkórház |
Dél-budai Centrumkórház Szent Imre Egyetemi Oktatókórház |
Dél-Pesti Centrumkórház |
Észak-budai Szent János Centrumkórház |
|