Egészségről, betegségről
-
SZŰRŐVIZSGÁLAT - MAGAS VÉRNYOMÁS
Kedves Pácienseink!
Jelentkezzenek szűrővizsgálatra!
A háziorvosi alapellátás egyik legfontosabb feladata a megelőzés (prevenció).
Tudta Ön, hogy a 40-54 éves korosztályban az elsődleges magas vérnyomás betegség előfordulási gyakorisága (prevalenciája) kb. 15%?
A betegség kezdetén tünetek nem vagy csak nagyon ritkán jelentkeznek, szokás „csendes gyilkos”-nak is nevezni. Magas vérnyomással összefüggő tünetek, mint az erős fejfájás, szédülés már a kórkép előrehaladott állapotára utalhatnak, de ekkor már károsodhatnak egyéb szervrendszerek, pl. vese, szem, idegrendszer. Súlyos szövődményként agyvérzés is kialakulhat, amely könnyen maradandó károsodást okoz.
Az Ön és családjának egészsége fontos számunkra, ezért rendelőnk szűrővizsgálatot szervez a magas vérnyomás betegség kiszűrésére! Mivel Ön a fent megjelölt korcsoportba tartozik, várjuk rendelőnkbe egy előzetesen egyeztetett privát időpontban! Amennyiben a szűrés pozitív eredménnyel zárul, kezelőorvosával személyes konzultáció során személyre szabottan közösen döntenek a nem-gyógyszeres és gyógyszeres kezelési lehetőségekről.
Szűrővizsgálattal kapcsolatos minden jellegű kommunikáció a probonopublico1956@gmail.com
újonnan létrehozott levelezési címünkön keresztül történik.
Kérjük, hogy ezen az elérhetőségen csak a szűréssel kapcsolatos kérdésekkel keressenek bennünket!
Várjuk szűrővizsgálatainkon!
-
MAMMOGRÁFIA
Népegészségügyi célú emlőszűrő vizsgálat
A népegészségügyi célú emlőszűrés a tünetmentes 45-65 év közötti szűrésre jogosult nők kétévenként megismételt mammográfiás emlővizsgálata.
A népegészségügyi célú emlőszűrésre azon 45-65 év közötti nők kapnak meghívólevelet a Nemzeti Népegészségügyi Központ közreműködésével a lakóhelyéhez tartozó mammográfiás központtól, akik a szűrés tervezett időpontját megelőző két éven belül nem vettek részt a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) által közfinanszírozott emlővizsgálaton.
A szűrés célja, hogy a kifejlődés kezdeti szakaszában lévő tünetmentes szöveti elváltozásokat kimutassa.
Az emlődaganat időben történő felismerése és kezelése életmentő lehet! Ha meghívólevelet kap éljen a szűrés lehetőségével!
Hogyan vehetek részt a szervezett emlőszűrésen?
A személyre szóló meghívólevélben szerepel a szűrés pontos helye és ideje, vagy az időpont kérésére szolgáló elérhetőség. A megadott időpontot a felesleges és kényelmetlen várakozás elkerülése érdekében ajánlatos betartani. Lehetősége van a levélben megadott telefonszámon másik, az Ön számára megfelelő időpontot egyeztetni a szűrőközpont elérhetőségén keresztül (a meghívólevél alján található elérhetőségeken időpont módosításra nincs lehetőség).
Mit tegyek, ha nem kaptam meghívólevelet?
Amennyiben
- rendelkezik érvényes, nem letiltott TAJ-jal,
- a korábbi szűrése óta már eltelt 2 év (letelt ciklusidő),
- nincs kizáró egészségügyi beavatkozása az elmúlt 5 évben (emlőt érintő műtét),
- nincs kizáró diagnózisa (célbetegség, célszervet érintő megbetegedés),
- nincs kizáró egészségügyi vizsgálata (pl. célszervet érintő diagnosztikus vizsgálat),
- a nyilvántartott állandó lakcímén tartózkodik
és mindezek ellenére sem kapott meghívólevelet, de szeretne részt venni szervezett emlőszűrésen, kérjük, vegye fel a kapcsolatot kollégáinkkal a szuresiranyitas@nnk.gov.hu címen, vagy a 465-3823 telefonszámon.
Hol végzik a szervezett emlőszűrést?
Szervezett emlőszűrést Komplex Mammográfiás Központok (KMK), valamint Mammográfiás Szűrőállomások (MSZÁ) végezhetnek meghatározott illetékességi területen (rendező elv a lakos állandó lakcíme). A vizsgálatra vigye magával a meghívólevelet, társadalombiztosítási (TAJ) kártyáját, illetve - ha vannak - a korábbi mammográfiás felvételeit és emlővizsgálati leleteit is.
XIII. kerületi lakosok részére kijelölt Központ:
Országos Onkológiai Intézet
1122 Budapest, Ráth György utca 7-9.
Előjegyzés: 224-8740, 224-8600 / 2457, 1340 mellék
-
VASTAGBÉLSZŰRÉS
Miért fontos a vastagbélszűrés?
Hazánkban a vastagbélrák a második leggyakrabban előforduló rosszindulatú daganatos megbetegedés. Leginkább a 40. életév után jelentkezik, jellemzően 50 és 70 éves kor között a legmagasabb az előfordulási gyakorisága, utána fokozatosan csökkenni kezd.
A rosszindulatú vastagbéldaganatok lassan alakulnak ki, és a kezdeti időszakukban többnyire nem járnak olyan tünetekkel, amit Ön észrevenne.
Ugyanakkor a vastagbél daganatai igen hatékonyan szűrhetők, s ez által meg is előzhetők!
A „szűrés” az a folyamat, amikor még nem is beszélünk igazán betegségről, viszont meg lehet állapítani, hogy Önnél fennáll-e olyan kezdeti állapot, ami még semmilyen panaszt vagy tünetet nem okoz – viszont rosszindulatú daganattá alakulhat.
A szűrés éppen abban tud segíteni, hogy még a kezdeti, tünetmentes időszakban felismerhető legyen, hogy Önnél található-e olyan elváltozás a vastagbélben, amely később súlyos problémákat okozhat.
Minél korábban fedeznek fel egy elváltozást, annál nagyobb a teljes gyógyulás esélye.
Amint átvette az egységcsomagját, mihamarabb végezze el a mintavételt és adja postára azt!
Mi a vastagbélszűrés két alapvető lépése?
Az első lépés a székletvér vizsgálata. A székletben a vér több ok miatt is megjelenhet. Okozhatja többek között aranyérbetegség, a vastagbél gyulladása, de akár származhat a gyomorból vagy a szájüregből is (pl. fogínyvérzésből). A kisebb intenzitású vérzések szemmel nem látható elszíneződést okoznak a székletben, ennek kimutatására laboratóriumi módszerek szükségesek.
Szintén fontos annak ismerete, hogy mit nevezünk a szűrés során „negatív”, illetve „nemnegatív” leletnek. Egy lelet vagy eredmény akkor nemnegatív, amikor a keresett elváltozás megléte teljes mértékben bizonyítható vagy nem zárható ki annak hiánya. Negatív leletről pedig akkor beszélünk, amikor az elváltozás megléte az adott mintában kizárható.
Nemnegatív eredmény esetén az esetleges vérzés hátterének tisztázására, szükség van a második lépésre, azaz a vastagbél vizsgálatára (vastagbéltükrözés, más szóval kolonoszkópia). A vizsgálat során béltisztítást követően a vastagbél belső felszínét endoszkóppal nézik át. Ha olyan eltérést találnak, ami a vastagbél szövetéből kitüremkedik (szövetkinövés, más néven polip), azt azonnal el is tudják távolítani, így az nem tud daganattá alakulni. A vizsgálat egyénileg eltérő módon okoz kellemetlenséget, ezért kérés esetén bódításban is el lehet végezni.
Hogyan történik a szűrés első lépése, a székletvér vizsgálata?
Ön a háziorvostól kapja meg a széklet mintavételhez szükséges eszközt, melynek segítségével a mintavételt otthonában el tudja végezni. A páciens egységcsomag tartalmazza az ingyenesen visszaküldhető válaszborítékot, a használati útmutatót, illetve a széklet mintavételhez szükséges eszközt, melynek segítségével a mintavételt otthonában el tudja végezni. Két egymást követő napon történő székletürítés után kell kis mennyiségű székletmintát vennie a szűrési csomagban található eszköz segítségével, majd a tartályba belehelyeznie azt.
A tartály mellé a már előre megcímzett borítékba az alábbiakat tegye bele:
- a zárófüles tasakba helyezett, mintát tartalmazó tégelyeket (tartályokat);
- a meghívólevélen jelzett, levágott részt a 2 mintavétel dátumával kitöltve.
A csomagot mihamarabb postán, ablaknál kell feladnia. Az Önhöz legközelebb eső, bármely postafiókban fel tudja adni a mintákat, postaládába azonban nem dobható be. A feladás az Ön számára díjmentes, a kézbesítési címet (1097 Budapest, Albert Flórián út 2-6.) a meghívólevélben találja meg. A mintát ne vigye vissza a rendelőbe a háziorvosához, mert a székletvér vizsgálata kifejezetten erre szakosodott laboratóriumban, és nem a háziorvosi rendelőben történik.
Hogyan értesülhet a székletvér vizsgálat eredményéről?
A székletvértesztet és a székletminta értékelését speciális laboratóriumban végzik. A laboratórium az eredményeket a háziorvoshoz juttatja el, Ön pedig tőle tud érdeklődni az eredményről a csomag feladását követő körülbelül két héten belül.
Milyen eredményei lehetnek a székletvér vizsgálatnak?
- A negatív lelet azt jelenti, hogy a székletben rejtett vér nem volt kimutatható.
- A nemnegatív lelet azt jelenti, hogy a székletben rejtett vér volt kimutatható, ezért további vizsgálat szükséges a vérzés okának kiderítéséhez.
Fontos, hogy nem-negatív lelet esetén akkor is el kell végeztetni a vastagbéltükrözést, ha Ön semmilyen tünetet nem tapasztal, azaz nincsen panasza!
- Az értékelhetetlen lelet azt jelenti, hogy az adott minta feldolgozása során valamilyen technikai hiba történt. Ebben az esetben háziorvosa biztosít Önnek újabb 2 mintavevő eszközt a székletminták újbóli levételéhez.
Hogyan történik az időpont foglalása a vastagbéltükrözést végző szakrendelésre?
A nemnegatív székletvérteszt eredménye esetén a háziorvosa segítségével telefonon vagy elektronikusan foglalhatnak időpontot a szűrő endoszkópos laborba, ahol elvégzik a vastagbéltükrözést. Fontos tudnia, hogy nem minden szolgáltató végezheti el a tisztázó vastagbéltükrözést. Előfordulhat, hogy lakóhelyétől távolabb kell ezért utaznia.
A háziorvosától továbbá laboratóriumi vizsgálatra (vérvétel) és szükség esetén egyéb szakorvosi vizsgálatokra is kap beutalót, valamint a béltisztító készítmény (hashajtó) kiváltásához receptet. Kérjük, hogy az Önnek fenntartott időpontban jelenjen meg a szakrendelésen, vagy időpont módosítási igényét jelezze háziorvosának legalább 5 nappal a vizsgálat előtt.